<< Nazad na sadržaj
< Prethodno
Sledeće >
Međutim, ključna logistička i finansijska podrška CINS-u ne dolazi od NUNS-a, već od jedne u Srbiji malo poznate i gotovo fiktivne organizacije sa sedištem u Bosni i Hercegovini, koja se zove Projekat izveštavanja o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP), na čijem je čelu Dru Saliven, samoproglašeni američki žurnalista koji je tokom devedesetih iz države Tenesi preko organizacija USAID[1] i Irex dospeo na područje bivše Jugoslavije, pa je tako CINS zapravo podružnica ovog tela, dok se provizorno, za domaće potrebe, predstavlja da je u okrilju NUNS-a. Novinari istraživači CINS-a većinom su istovremeno i novinari istraživači OCCRP-a. OCCRP se predstavlja kao neprofitni, zajednički program Centra za istraživačko novinarstvo u Sarajevu (CIN), rumunskog i moldavskog Rise Projecta, bugarskog Centra za istraživačko novinarstvo, Centra za istraživačko novinarstvo u Srbiji, Novaje Gazete u Moskvi, Kijev posta, HETQ (Jermenski istraživački novinari), re:Baltica u baltičkim državama, Atlatszo.hu u Mađarskoj, SCOOP-Makedonija, MANS-a u Crnoj Gori, nedeljnika Monitor u Crnoj Gori, „Liberala“ i „Studija Monitor“ iz Gruzije, Češkog centra za istraživačko novinarstvo i mreže novinara istraživača i medija od Istočne Evrope do centralne Azije. Balkanska istraživačka regionalna mreža (BIRN), čija je direktorka Gordana Igrić, nekadašnja glavna urednica Instituta za izveštavanje o ratu i miru (IWPR) koja je sa tog mesta omogućila pranje biografije novinaru agencije SRNA Radovana Karadžića Željku Cvijanoviću, današnjem uredniku proruskog i ultranacionalističkog internet portala Novi standard, sa svojim ogrankom koji deluje na Kosovu takođe je deo mreže OCCRP.
Poslednju u nizu ovih tipskih organizacija iz Crne Gore (treća u istoj državi), pod serijalnim nazivom Centar za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN-CG), osnovala je 31. januara 2014. godine firma Daily Press d. o. o., koja je vlasnik dnevnog lista Vijesti i TV Vijesti d. o. o. iz Podgorice. Obe medijske firme u neformalnom su vlasništvu crnogorskog biznismena Miodraga Perovića, koji se nalazi i u Upravnom odboru CIN-CG-a, u kojem su još i predsednik Željko Ivanović, izvršni direktor Vijesti, Mihajlo Jovović, glavni urednik Vijesti, Slavoljub Šćekić, nekadašnji izvršni direktor TV Vijesti i aktuelni predsednik Borda te kompanije, te Vladan Mićunović, glavni urednik TV Vijesti. Predsednica CIN-CG je Milka Tadić Mijović, sestra od strica bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, izvršna direktorka nedeljnika Monitor, koji je takođe u sastavu OCCRP-a. OCCRP se zvanično finansira od grantova Fonda za demokratiju Ujedinjenih nacija (UNDEF), Agencije Sjedinjenih Država za međunarodni razvoj (USAID) i Fonda za otvoreno društvo.
Ipak, istraživačke priče, koje ne spadaju u uobičajene kraće novinarske forme, s jedne strane raspolažu mnogo većim manevarskim prostorom i brojnim opcijama za plasiranje istraživačkih podataka (koji sami po sebi ne moraju ni biti nužno kompromitujući), tako da se izazove željeni efekat. Obično je u pitanju želja nekog naručioca koji ima interesa da se podaci na određeni način predstave, pa taj tako istovremeno postaje i klijent te istraživačke organizacije, bez obzira na to što se njeni troškovi već podmiruju iz grantova. S druge strane, ekskluzivni podaci koje je dostavio jedan klijent mogu poslužiti kao materijal za ucenjivanje onog fizičkog ili pravnog lica koje tako predstavljeni podaci kompromituju, pa time i ono ulazi u rizik da postane klijent, a sve u cilju da se na istraživačkoj priči zaradi što je više novca moguće, što, dakle, ne mora nužno da podrazumeva njeno momentalno objavljivanje. U praksi se pokazuje da ovaj tip „novinarskih“ organizacija ne preza ni od jednog od navedenih oblika finansiranja, štaviše – to tretira kao svoj regularni deo posla.
I Femić i Dojčinović, pored operativnih podataka kojima raspolažu, svoj rad začinjuju eventualnim zaključcima i implikacijama, sumnjama i pretpostavkama, tj. svim onim što je Tužilaštvu i policiji nezgodno da direktno iznose u javnost, da bi sa Šarićem povezali Stanka Subotića, a preko njega i Mila Đukanovića, jer se ispostavlja da uvek postoji neko važniji ko treba da bude označen, neko bitniji i veći od samog Šarića, da bi ovaj zatim spao samo na puki politički instrument – na ono što je sam Šarić u sudnici nazvao „stvar“. Ovu divlju gradnju realizuju tako što se selektivno nadovezuju na već postojeće napise iz žute štampe kako iz Srbije, tako i iz Crne Gore, dok ti isti mediji sve vreme zapravo samo jedni od drugih preuzimaju i minimalno variraju sadržaj, kako bi svaka ta minimalna varijacija podstakla novo pitanje i dalje produbljivala hajku. Ono što Femić sumira u Novom magazinu i Al Jazeeri Balkans, to Dojčinović razlaže na sajtovima OCCRP i CINS, koji zatim svoje istraživačke priče pokušavaju da plasiraju u neki od mejnstrim medija kao što su Politika, NIN, Vreme i Novi magazin. Medijska aktivnost obojice novinara biva drastično pojačana nakon što je Darko Šarić lociran u Južnoj Americi (tačnije u Dominikanskoj Republici, prema svedočenju Šarića od 25. februara 2015. godine), i kada je zbog izvesnog hapšenja posredstvom advokata s Ministarstvom pravde dogovorio predaju 18. marta 2014. godine, samo dva dana posle održanih vanrednih parlamentarnih izbora na kojima je ubedljivu pobedu, osvojivši 48,35 odsto glasova i 158 mandata u Skupštini Srbije, odnela Srpska napredna stranka predvođena Aleksandrom Vučićem.
Sledeće >
< Prethodno
<< Nazad na sadržaj